niedziela, 19 maja 2013

Co potszebuje chomik ???

Gdy kupujemy chomika , bardzo ważne jest by kupić dla niego klatkę . Chomiki mogą mieszkać w akwariach lub klatkach, lecz lepiej jest zakupić klatkę ponieważ chomikom łatwiej jest uciec z akwarium .




                                                                                                                                                

Klatka chomika powinna stać w ciepłym i zacisznym miejscu , z dala od przeciągów . Chomiki lubią wić sobie gniazdko z trocin , papieru albo waty . Do klatki dobrze jest wstawić mały ' domek ' , w którym zwierzę będzie mogło się schować i czuć bezpiecznie .  





 
                                                                          

W każdej klatce chomika musi się znaleźć poidełko na wodę i miseczka na jedzenie . Ważne jest też by chomik w swojej klatce miał kołowrotek .

 






Chomik w domu

Chomiki nie lubią towarzystwa innych chomików , dlatego nie należy umieszczać więcej niż jedno zwierzę w klatce , Jeśli będzie ich więcej , będą atakować się wzajemnie bez względu na płeć.
Te małe gryzonie lubią spokój , a gdy się im go zakłóca , potrafią mocno i boleśnie ugryźć. Jednak jeśli obchodzi się z nimi delikatnie i spokojnie , szybko się oswajają . Chomiki nie są wymagające jeśli chodzi o dietę . Lubią ziarenka , owoce , warzywa, a nawet surowe mięso w niewielkich ilościach . Nie tolerują za to pożywienia gotowanego .
Chociaż nieskomplikowana , chomicza dieta usi być urozmaicona . Cechą charakterystyczną tych zwierząt jest to , że " chomikują " jedzenie w swoich pokaźnych workach policzkowych .







Wstęp

Cześć! Mam na imię Ewa, i mam 12 lat . Nie pamiętam kiedy dostałam swojego pierwszego chomika, miałam wtedy chyba 4 lata . Dostałam chomika od mamy , był to chomik dżungarski, dałam jej na imię Księżniczka. Jakiś czas później dostałam kolejnego chomika dżungarskie , tym razem był to Książe. Zamieszkał razem z Księżniczką . Po jakiś 2 latach zdechli :-( . Mojego drugiego chomika dostałam gdy miałam 6 lat , znowu był to chomik dżungarski . Dałam jej na imię Gwiazdeczka , zamieszkała w klatce po moich dwóch poprzednich chomikach . Ją pamiętam najbardziej , była malusieńka i szara . Żyła chyba też około 2 lub 3 lat . Rok później dostałam kolejnego chomika , tym razem chomika syryjskiego , Nazwałam go Tuptuś . Tuptuś zdechł bardzo szybko , po jakiś 4-5 miesiącach . Po Tuptusiu dostałam , żółwia i dałam jej na imię Żółwisia . Żółwisia zachorowała na zapalenie płuc , i zdechła . Miałam ją 2 lata . W 2012 r  9 stycznia , dostałam chomika syryjskiego , Tuptusia . Tuptusia mam już 1 rok 4 miesiące i 10 dni .                                                                                        

                                                                   Tuptuś

Jeśli chodzi o inne zwierzęta to posiadam pieska , Remiego .